Najczęściej zadawane pytania

1. Co to jest Dorywcza.pl i do czego służy?

Dorywcza.pl to innowacyjny system pozwalający na znalezienie dorywczej pracy bez zbędnych formalności zachowując przy tym wszystkie niezbędne do podjęcia pracy informacje. Jeśli szukasz pracownika lub zatrudnienia, powinieneś założyć tu konto. Jest to dobra zarówno dla studentów, osób chcących zarobić w danym momencie lub freelancerów. Dzięki serwisowi Dorywcza.pl możesz jednocześnie uczęszczać do szkoły i zdobywać, tak cenne na rynku pracy doświadczenie.

2. Kto to jest freelancer?

Freelancer z angielskiego "pracownik nieetatowy" to osoba, która jest specjalistą w danej dziedzinie i realizuje związane z nią projekty. W mowie potocznej utarło się także określenie "wolny strzelec" lub też "samozatrudnienie". Najogólniej mówiąc freelancer to osoba pracująca na własny rachunek, często wykonująca zlecenia na odległość, mająca swobodę działania i nie ograniczona normowanym czasem pracy.

3. Kto może zostać freelancerem?

Praktycznie każdy, od nowicjusza do profesjonalisty. Istotne jest posiadanie specjalizacji w danej dziedzinie. Co to oznacza? Nie mniej, nie więcej niż to, że próbując swoich sił we freelancingu, potrzeba mieć odrobinę wiedzy w zakresie obszaru przyszłych zleceń. Dla kogo taki rodzaj pracy będzie najbardziej odpowiedni? Dla osób, które w jakiś sposób muszą zostać w domu (inwalidztwo, macierzyństwo), osób poszukujących pracy i studentów a przede wszystkim specjalistów w zakresie IT (branża informatyczna), fotografii i grafiki. Pracę wolnego strzelca można traktować jako dorywczą jak również, poświęcając odpowiednią ilość czasu, jako stałą pracę z domu.

4. Jak wyszukać odpowiednią ofertę pracy?

Po wprowadzeniu niezbędnych danych, system sam wygeneruje oferty pracy spełniające twoje wymagania (zarówno czas, miejsce jak i zarobki). Następnie wystarczy złożyć swoją kandydaturę o czym natychmiast zostanie poinformowany pracodawca.

5. Jak dodać swoje ogłoszenie?

Wystarczy zarejestrować się na Dorywcza.pl tworząc swój profil. Ważne jest, aby uzupełnić jak najwięcej informacji (czas, w którym możesz pracować, charakter pracy, doświadczenie, wykształcenie etc.). Im bardziej profil będzie szczegółowy, tym większe prawdopodobieństwo, że otrzymasz najciekawszą dla siebie ofertę.

6. Kto widzi mój profil?

Pracodawca/pracownik, którego system wygenerował jako możliwego współpracownika przy danym zleceniu. Twój profil nie „błąka się” po stronie tylko trafia do szczegółowo określonych odbiorców, dobranych na etapie filtracji danego zlecenia.

7. Czy to jest bezpieczne?

Tak. Pomaga w tym system ocen, który pracownik, bądź pracodawca otrzymuje od innych użytkowników, którzy mieli okazję współpracować. Im więcej informacji na profilu, tym większe prawdopodobieństwo, że nie masz się czego obawiać i możesz zaczynać pracę.

8. Kiedy wystawić ocenę kontrahentowi?

Ocenę należy wystawić dopiero w momencie gdy wykonawca ostatecznie zakończy swoją pracę i przekaże zamówione dzieło / wywiąże się z zamówionej usługi. Nie należy działać pochopnie - raz wystawionej oceny nie będzie można później zmienić. Wszelkie potencjalnie problemy należy próbować rozwiązywać na drodze mediacji - negatywny komentarz powinien być absolutną ostatecznością.

9. Co z umową, rachunkami oraz inna dokumentacją potrzebna podczas pracy?

System sam wygeneruje wszystkie niezbędne dokumenty, aby oszczędzić czas. Dlatego warto pamiętać, aby dane umieszczone w twoim profilu były prawdziwe i jak najbardziej szczegółowe.

10. Co zrobić kiedy nikt się ze mną nie kontaktuje w sprawie pracy?

Sprawdź swój profil! Może przez pomyłkę, nie wypełniłeś istotnych przy danym zatrudnieniu informacji. Czasem to jedna, kluczowa, a z pozoru nieistotna informacja może być kluczem do tego, że to właśnie ciebie wybierze zleceniodawca.

11. Czy, aby korzystać z serwisu musze mieć ukończone 18 lat?

Nie. Praca dorywcza ze względu na swój charakter i przepisy obowiązujące w Polsce może być wykonywana już od 16 roku życia. Dopuszcza się też przypadki zatrudnienia przed 16 rokiem życia. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 grudnia 2002 r. z osobą nie mającą 16 lat, która ukończyła gimnazjum, można zawrzeć umowę o pracę, jeśli praca ma na celu przygotowanie zawodowe, czyli naukę zawodu. Natomiast z osobą nie mającą 16 lat, która jeszcze nie ukończyła gimnazjum, umowa może być zawarta w celu przygotowania zawodowego – w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy.

12. Czy mogę usunąć swoje dane z Serwisu?

Tak, każdy użytkownik ma prawo do usunięcia swoich danych z serwisu. Decyzja taka jest równoznaczna z rezygnacją korzystania z serwisu i skutkuje usunięciem konta.